DELOVANJE UNUTAR IKS
uvod
U trenutnoj fazi razvoja događaja u Inženjerskoj komori Srbije (IKS), transparentnost postaje ključni princip u svakom narednom koraku. Inicijativa „Zahtevi inženjera“ se zalaže za potpunu javnost u radu Komore, što uključuje i objavljivanje profesionalnih biografija svih članova upravnog odbora i drugih relevantnih tela.
Zbog značaja ovog pitanja, pokrenuli smo inicijativu da radne biografije svih članova Upravnog odbora i drugih organa IKS, budu javno dostupne na zvaničnom sajtu IKS-a. Do uspostavljanja ove prakse, biografije imenovanih iz redova naše zajednice ćete moći pronaći na ovoj stranici. Objavljivanje ovih informacija omogućava članovima Komore i široj javnosti da se upoznaju sa stručnostima i iskustvom ljudi koji upravljaju ključnim procesima u okviru Komore, kao i sa njihovim ciljevima za budući rad. Naša inicijativa ima za cilj jačanje poverenja, odgovornosti i uvođenje standarda koji će doprineti profesionalizaciji i depolitizaciji struke.
Danijela Miščević
dipl. inž. arh.
Radna biografija
Danijela Miščević je diplomirani inženjer arhitekture sa više od 19 godina profesionalnog iskustva u arhitektonskom projektovanju, izradi tehničke dokumentacije i upravljanju projektima. Poseduje bogato stručno znanje u projektovanju stambenih, poslovnih i javnih objekata, enterijera, kao i u praćenju izvođenja radova i koordinaciji sa investitorima, izvođačima i nadležnim institucijama.
Tokom karijere, radila je na različitim pozicijama u renomiranim projektantskim i građevinskim firmama, stekavši iskustvo u projektovanju visokogradnje, rekonstrukciji i adaptaciji objekata, kao i u nadzoru i upravljanju građevinskim procesima. Pored rada u privatnom sektoru, bila je uključena u projekte javnih institucija, gde je obavljala procene potreba za rekonstrukcijom objekata, nadzor nad izradom projektne dokumentacije, pripremu i sprovođenje tenderskih postupaka, praćenje izvođenja radova na terenu.
Kao rukovodilac biroa za projektovanje, učestvovala je u izradi velikog broja projekata za izgradnju, rekonstrukciju i adaptaciju objekata obrazovnih institucija, zdravstvenih ustanova, poslovnih i javnih prostora, hotela, vila i stambenih kompleksa. Njeni projekti obuhvataju objekte različite spratnosti i površine, uključujući poslovne zgrade, stambeno-poslovne komplekse, objekte koji su pod zaštitom. Dobitnica je treće nagrade, kao autor i član tima, na izradi idejnog rešenja za višenamenski objekat kulture.
Poseban fokus u njenom radu je na projektima energetske efikasnosti, adaptaciji objekata u skladu sa savremenim standardima i unapređenju pristupačnosti za osobe sa invaliditetom. Poseduje iskustvo u rekonstrukciji fasada na objektima pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Danijela Miščević je licencirani arhitekta sa ovlašćenjima za projektovanje i izvođenje radova, uključujući licence 300, 400 i 381 Inženjerske komore Srbije. Njena tehnička ekspertiza obuhvata rad u alatima kao što su AutoCAD, Adobe Photoshop, Microsoft Office i SketchUp, dok njeno iskustvo u projektovanju i upravljanju projektima doprinosi realizaciji složenih građevinskih poduhvata u skladu sa važećim propisima i standardima.
Aleksandar Milosavljević
dipl. geod. inž.
Radna biografija
Aleksandar Milosavljević je iskusni geodetski inženjer sa više od 15 godina iskustva u izvođenju i upravljanju geodetskim, infrastrukturnim i industrijskim projektima na međunarodnom nivou. Specijalizovan je za visokoprecizna geodetska snimanja, 3D modelovanje, GIS analize, BIM implementaciju i naprednu obradu geoprostornih podataka.
Tokom karijere, učestvovao je u realizaciji brojnih infrastrukturnih i građevinskih projekata u Saudijskoj Arabiji, Kataru, UAE, Češkoj, Francuskoj, Australiji i Srbiji. Njegova ekspertiza obuhvata topografska i inženjerska snimanja, obradu podataka iz LiDAR i UAV sistema, mapiranje složenih terena i implementaciju geodetskih rešenja u okviru velikih međunarodnih projekata.
Posebno značajni projekti na kojima je radio uključuju NEOM Spine mega-projekat u Saudijskoj Arabiji, gde je rukovodio izradom topografskih podloga iz fotogrametrijskih podataka za koridor površine 1.541,47 km², BMW FMDC test stazu i fabriku u Češkoj, gde je upravljao geodetskim radovima prilikom visoko preciznog snimanja geodetske mreže na području od 300 ha, kao i izgradnju Kule Beograd, najvišeg objekta u Srbiji, gde je bio odgovoran za pružanje konvencionalnih geodetskih servisa prilikom izgradnje objekta od 30. do 41. sprata.
Pored toga, vodio je projekat izrade As-built BIM modela dela kompleksa univerziteta Lorena u Nansiju (Francuska) ukupne površine 30 000 kvadratnih metara, učestvovao u izradi geodetskih podloga za potrebe rekonstrukcije železničke pruge Beograd–Bar, gde je radio na obradi podataka iz LiDAR snimanja i 3D modelovanju trase duge oko 200 km, kao i na projektu Tonkin autoputa u Australiji, gde je bio zadužen za digitalnu analizu topografskih podataka na deonici dugoj 70 km.
Njegovo iskustvo uključuje i strateško mapiranje urbanih zona Beograda kroz izradu GIS baze podataka, što je doprinosilo unapređenju planiranja i razvoja infrastrukture glavnog grada.
Poseduje licence Inženjerske komore Srbije za odgovornog projektanta geodetskih radova 372 i odgovornog izvođača geodetskih radova 471. Njegova stručnost u primeni naprednih geodetskih metoda i integraciji savremenih tehnologija omogućava razvoj preciznih i efikasnih rešenja koja podržavaju ključne infrastrukturne i energetske projekte širom sveta.
Dr Ivan Ignjatović
dipl. građ. inž.
Radna biografija
Ivan Ignjatović je vanredni profesor na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na Katedri za materijale i konstrukcije, sa više od 20 godina iskustva u naučnim, istraživačkim i stručnim aktivnostima u oblasti armiranobetonskih konstrukcija i betona kao materijala. Oblast njegovog rada obuhvata projektovanje, rekonstrukciju i sanaciju betonskih konstrukcija, kao i tehničku kontrolu i reviziju građevinskih projekata.
Diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Građevinskom fakultetu u Beogradu, gde je 2013. godine stekao zvanje doktora tehničkih nauka u oblasti građevinarstva. Na fakultetu je obavljao funkciju prodekana za nauku (2018–2021), bio je zamenik predsednika Etičke komisije, a trenutno je član Komisije za sprečavanje sukoba interesa. Predaje više stručnih predmeta, uključujući Teoriju betonskih konstrukcija, Sanacije, rekonstrukcije i održavanje betonskih konstrukcija i Trajnost betonskih konstrukcija – napredni kurs.
Autor je i koautor više desetina stručnih radova, uključujući članke u međunarodnim časopisima sa SCI liste, poglavlja u međunarodnim monografijama i radove sa međunarodnih konferencija. Učestvovao je u brojnim međunarodnim i domaćim naučno-istraživačkim projektima, kao i u više komisija za ocenu i odbranu doktorskih disertacija u Srbiji, Holandiji i Španiji. H-indeks mu iznosi 17.
Poseduje licencu Inženjerske komore Srbije za odgovornog projektanta građevinskih konstrukcija objekata visokogradnje, niskogradnje i hidrograđevine (Licenca 310). Iskustvo u praksi obuhvata projektovanje i reviziju različitih tipova armiranobetonskih konstrukcija, kao i izradu stručnih mišljenja i tehničkih izveštaja zasnovanih na pregledima konstrukcija i laboratorijskim ispitivanjima.
Aktivno je uključen u rad brojnih stručnih i naučnih organizacija. U Srbiji je predsednik predsedništva Društva građevinskih konstruktora Srbije (DGKS), zamenik predsednika Saveta zelene gradnje, član komisije za polaganje stručnih ispita. Na međunarodnom nivou je član organizacija fib, RILEM i više njihovih tehničkih komiteta.
Njegovo akademsko i praktično znanje, uz iskustvo u međunarodnoj saradnji, čini ga istaknutim stručnjakom u oblasti projektovanja i održavanja armiranobetonskih konstrukcija u skladu sa savremenim tehničkim regulativama i evropskim standardima.
Dr Milutin Pejović
dipl. geod. inž.
Radna biografija
Diplomirani inženjer geodezije sa iskustvom u radu na polju inženjerske geodezije, statističke obrade i analize geodetskih podataka, statistike, geostatistike i GIS-a. Zaposlen na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Odsek za geodeziju i geoinformatiku, u zvanju docenta i osnivač kompanije GICOMP. Učestvovao u realizaciji desetina projekata iz oblasti inženjerske geodezije, posebno u geodetskom osmatranju, geodetskoj kontroli objekata i kreiranju geodetskih mreža. Kao autor ili koautor učestvovao u pisanju brojnih naučnih i stručnih radova objavljenih u domaćim i stranim časopisima.
Pored inženjerske prakse, Milutin Pejović je učestvovao i u više istraživačkih projekata od nacionalnog i međunarodnog značaja, kao što su ForestCO2 i CERES (u okviru Fonda za nauku Republike Srbije), kao i APOLLO u okviru EU programa H2020. Njegova istraživanja su fokusirana na primenu GNSS i LiDAR tehnologije za monitoring infrastrukturnih objekata, pametnu poljoprivredu i klimatske analize.
U okviru stručnog angažovanja, obavlja funkciju upravnika Instituta za geodeziju i geoinformatiku, potpredsednika Saveza geodeta Srbije i člana grupe za geodeziju u Privrednoj komori Srbije. Takođe je mentor i član komisije za izdavanje licenci u Inženjerskoj komori Srbije.
Autor je i koautor brojnih naučnih i stručnih radova, objavljenih u domaćim i međunarodnim časopisima. Pregled njegove bibliografije dostupan je na sajtu Građevinskog fakulteta.
Poseduje licencu Inženjerske komore Srbije za odgovornog projektanta geodetskih radova. Njegova sposobnost da poveže akademsku ekspertizu sa praktičnim projektovanjem i terenskim istraživanjima čini ga jednim od vodećih stručnjaka u oblasti savremene geodezije u Srbiji.