Zakon po meri korupcije

Poštovane kolege,
Više od jedne decenije svedočimo stalnim izmenama i degradaciji osnovnog zakona koji uređuje naš rad – Zakona o planiranju i izgradnji (u daljem tekstu: Zakon).


Izmenama Zakona iz 2014. godine uvedeni su novi mehanizmi za ubrzanje građevinskih radova i aktivnosti na uređenju prostora. Izmene iz 2015. godine proširile su nadležnosti lokalnih samouprava u vezi sa planiranjem i izgradnjom. Samostalnost Inženjerske komore značajno je umanjena izmenama iz 2018. godine, jer su akta Komore podložna saglasnosti Ministarstva građevinarstva. Dalje izmene iz 2021. godine omogućile su dodatne olakšice za investitore i pojednostavile procedure.

Dana 17.1.2025. na sajtu Narodne skupštine Srbije objavljen je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji, čiji tekst možete preuzeti OVDE.

Kao i prethodnih godina, i ove izmene dodatno otežavaju položaj inženjera, smanjujući autonomiju struke i povećavajući regulatorne pritiske. Posebno zabrinjava predložena izmena člana 157, koja komisiji za tehnički pregled objekta omogućava da infrastrukturni objekat pusti u

PROBNI RAD

Važeći član 157 predviđa probni rad samo za objekte koji zahtevaju određena tehnička ispitivanja radi utvrđivanja podobnosti za upotrebu, što infrastrukturni objekti, poput državnih puteva i železnica, ne podrazumevaju. Sa tehničkog stanovišta, probni rad infrastrukturnih objekata nije opravdan, jer takvi objekti, po završetku svih radova i procedura, mogu biti ili podobni za upotrebu ili ne. Ne postoji tehnička osnova za njihovo „testiranje” kroz vremenski ograničeni probni rad.

Predlagač ovih izmena u obrazloženju navodi sledeće:
„Razlozi za izmenu Zakona ogledaju se i u činjenici da je celishodno i svrsishodno omogućiti probni rad na državnim putevima, čija je izgradnja u potpunosti završena i koji ispunjavaju tehničke i bezbednosne uslove za puštanje u saobraćaj, ali ne ispunjavaju druge uslove za dobijanje upotrebne dozvole.”

Dalje se navodi:
„Imajući u vidu da se izgradnja državnih puteva vrši na više stotina katastarskih parcela, a da se paralelno gradi više državnih puteva, investitor nije uvek u mogućnosti da blagovremeno reši imovinsko-pravne odnose, odnosno izvrši spajanje katastarskih parcela, te dolazimo u situaciju da potpuno izgrađeni putevi ne budu pušteni u režim saobraćaja i po nekoliko meseci nakon izgradnje.”

Ovakvo rešenje ne rešava suštinske probleme, već dodatno prebacuje odgovornost na inženjere, umesto da se sistemski reše pitanja imovinsko-pravnih odnosa. Umesto izmene člana 157 u predloženom obliku, predlažemo alternativno rešenje: izdavanje upotrebne dozvole u dve faze – tehničke, nakon završetka svih radova i pozitivnog izveštaja komisije za tehnički pregled, i pravne, koja bi obuhvatala rešavanje imovinsko-pravnih odnosa.
Ovo je samo jedna od brojnih izmena koje dodatno politizuju struku i Inženjersku komoru, ograničavajući stručne odluke i stavove. Dugogodišnji trend umanjenja uloge struke i prebacivanja odgovornosti na inženjere, bez adekvatnog sistemskog uređenja, direktno utiče na kvalitet izgradnje i sigurnost infrastrukturnih projekata.

Pozivamo sve kolege da dostave svoje komentare na predložene izmene Zakona putem sledećih sredstava komunikacije, kako bismo zajednički sagledali sve aspekte predloženih promena i adekvatno reagovali:

email: inzenjeri@zahtevi.com
viber: link
instagram:@zahtevi.inzenjera


Da se pita struka, a ne politika!

8 comments

  • Nemanja

    I odmah da dodam: šta ćemo sa inženjerima koji pečatom na tehničkoj dokumentaciji tendera učestvuju u nameštaju sve do jedne javne nabavke preko milion rsd?
    I procentom 3-5% cene koji dobija projekatant od dobavljača opreme? Hoćemo li ovo gurati pod tepih i da se lažemo..

  • Nemanja

    Zašto se ne bi snizio prag oduzimanja licenci? Niko ne spominje učešće inženjera u korupciji; neki članovi UO Komore su glavni generatori korupcije deceniju-dve.

  • ЗАКОН

    Уколико се усвоји овај предлог закона онда инжењери и не требају, потребни су само политичари.

  • Pa nije Zakon o planiranji i izgradnji jedini Zakon. Zaboravili ste bar Zakon o građeviskim proizvodima. Mislite li da beton nije važan za konstrukcije, čvrstoća, trajnost? Pa od sredine prošle godine kompletna proizvodnja betona je u “sivoj zoni”. I to vas ne zanima. Samo pitam

  • Da se struka pita bez mešanja države i politike.

  • Podseti gbih pisca teksta da Zakon o planiranju i izgradnji jeste osnovni zakon za građevince i arhitekte, ali ne i za ostale inženjere, tako da, u najmanju ruku, nije fer tako se ophoditi prema drugim strukama.
    Ne bih želeo da se ovaj komentar pogrešno shvati, ali postoje struke i mimo građevine i arhitekture koje zaslužuju uvažavanje i poštovanje. Ne bi trebalo da se njih setite samo kada nešto “zaškripi”!

    • Slažem se kolega da treba uvrstiti sve zakone gde se pominje inženjerska struka, ali mislim da u “Zakonu o planiranju i izgrdnji” ima mesta za sve inženjere kako građevince i arhitekte, tako i za mašinske, elektro, gedezije, urbanizma, tehnologije, i ostalih i da svi treba da učestvuju i da im se ukaže poštovanje.

  • Da se struka pita.